4 tipy, jak snížit náklady za tisk a efektivně monitorovat spotřebu tonerů

Tiskárny a kopírky jsou nedílnou součástí výbavy většiny kanceláří. Používáme je na denní bázi – právě tonery mohou představovat značnou část provozních nákladů. Proto je důležité hledat způsoby, jak efektivně šetřit a vytěžit ze spotřebních materiálů maximum. V tomto článku najdete několik tipů, jak na to.

Vyberte správný typ toneru

Rozlišujeme dvě základní kategorie tonerů - originální (OEM) a kompatibilní (či alternativní). Originální tonery pochází přímo od výrobců tiskáren a obvykle jsou výrazně dražší než kompatibilní, které na trh dodávají třetí strany (ty jsou naopak levnější třeba až o 80-90 %). Pokud si tedy chcete například pořídit tonery Epson, vždy berte v úvahu poměr kvality a dlouhodobých nákladů. Kompatibilní tonery bezesporu představují ekonomickou volbu, ale musí být dostatečně kvalitní (poznáte dle zkušeností nakupujících a certifikací), aby neutrpěla kvalita výtisků.

Používejte úsporný režim tisku

Většina moderních tiskáren disponuje funkcí úsporného tisku, která umožňuje snížit množství použité barvy. Pro běžné dokumenty a interní materiály je tento režim jako stvořený. Snížíte díky němu spotřebu toneru a prodloužíte jeho životnost. Zároveň můžete z dokumetu odstranit zbytečné prvky jako obrázky a jiné grafické elementy. I to se samozřejmě projeví na množství spotřebované barvy.

Tiskárnu pravidelně čistěte

Správná údržba tiskárny je pro optimální výkon a prodloužení životnosti toneru klíčová. Pravidelně čistěte tiskovou hlavu a válečky a odstraňte případné zbytky barvy, které by mohly ovlivnit kvalitu tisku. Kromě toho, že minimalizujete spotřebu náplně, udržíte výstupy čisté a ostré.

Aktivně sledujte spotřebu barvy

Proč pravidelně sledovat spotřebu tonerů? Budete moct přesně odhadnout, kdy je čas na nákup nového spotřebního materiálu a současně identifikujete případné problémy, jako jsou nadměrná spotřeba barvy.

Co dodat závěrem? Až budete přemýšlet nad tím, zda zvolit tonery Brother přímo od výrobce, nebo kompatibilní produkty, zajímejte se o recenze zákazníků a obraťte se na spolehlivého dodavatele (např. Tonerdepot.cz). A také se starejte o svá tisková zařízení – odvděčí se vám bezproblémovým a ekonomičtějším provozem.

Publikováno: 15. 06. 2023 / Aktualizováno: 21. 06. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Milena Navrátilová