Domů » Výhody daňového paušálu pro OSVČ
Nezařazené

Výhody daňového paušálu pro OSVČ

Co je to daňový paušál? Jedná se o legální a zákonnou možnost, jak snížit základ daně. Tedy možnost, jak vytvořit výdaje i tam, kde reálně nejsou. Daný postup má celou řadu výhod, na které se právě nyní společně i podíváme.

Daňový paušál je celkem vysoký

Mnoho podnikatelů doslova překvapí, jak jsou daňové paušály vysoké. Pokud vás zajímá konkrétní výše, tak záleží na oboru podnikání. Od toho se poté odvíjí i procentuální hodnota daného paušálu. Ta nejnižší je ve výši třiceti procent, což už je pro mnoho podnikatelů poměrně zajímavé. Napříč obory ale celkem výrazně stoupá. Největší výdajový paušál má hodnotu 80 procent.

Pro celou řadu oborů

Výhodou je i to, že se netýká jenom několika vyvolených, jelikož můžeme říci, že daňový paušál pro OSVČ se týká celé řady samostatně výdělečně činných osob. Když budeme konkrétní, tak se jedná třeba o řemeslníky, podnikatele v zemědělství a lesnictví. Nechybí také živnosti volné, vázané a koncesované. Dále mohou paušál využívat osoby podnikající dle zvláštních předpisů, podnikatelé podle autorského zákona, ale i ti, kteří mají příjmy z pronájmů.

Jednoduché využití

Použít daňový paušál je velmi jednoduché. Stačí jenom sešít příjmy, tedy obrat, a následně v daňovém přiznání uvést právě využití daňového paušálu a jeho hodnotu. To znamená, že se z obratu odečte procentuální sazba paušálu a rázem vznikne základ daně, který se poté jenom doplní také do své příslušné kolonky.

Jednodušší účetnictví

Mezi výhody daňového paušálu rozhodně patří také jednodušší účetnictví. Pokud máme být konkrétní, tak nejenom že není nutné složitě tvořit a shánět výdaje, ale také je třeba říci, že není nutné ukládat a evidovat účtenky, které souvisí s tím, že si daný podnikatel cokoliv koupí pro svou podnikatelskou činnost. Nemusí to řešit, jelikož náklady vytvoří právě paušálem.

Doporučujeme