Elektronická evidence tržeb alias EET

Co je to EET? Jedná se o takzvanou elektronickou evidenci tržeb. Nástroj finanční správy, který má za cíl zlepšit a primárně zvýšit příjem daná do státní pokladny. Už před zavedením se na toto téma strhly velké diskuse, které stále neutichají. EET má své příznivce, stejně jako má i ohromné množství odpůrců.

Jak EET funguje?

Je dobré říci, na čem je EEt přímo postaveno. Jde o povinnost podnikatele odeslat na Ministerstvo financí data spojená s přijetím platby. A to jak v hotovosti, tak třeba i platební kartou (toto však bylo soudem zrušeno). Největší problém je hlavně v nutnosti generovat účtenky s dvojicí speciálních kódů, stejně jako nutnost odesílat daná data ihned. A to znamená právě ve chvíli, kdy je přijata tržba. To logicky vyžaduje nutnost investovat do speciálního hardwaru, stejně jako to vyžaduje zajistit v provozovně připojení k internetu, skrz který se následně data spojená s EET zasílají.

Pro koho? V budoucnu téměř pro každého

EET je spuštěno v jednotlivých fázích. První začala platit již od 1. prosince roku 2016 a týkala se podnikatelů ve stravovacích a ubytovacích provozech. Druhá fáze, platná od března 2017 se dotkla podnikatelů v segmentu velkoobchodu a maloobchodu. Další dvě fáze se potom týkají svobodných povolání, ale třeba i dopravy a zemědělství, na které bude navazovat výroba a oblast vybraných řemesel. Jak je vidět, požadavek evidovat tržbu se dotkne většiny podnikatelů, hlavně potom těch, kteří mohou evidovat příjmy i v hotovosti.

Pozor na pokuty

Jak bylo uvedeno, EET je povinnost. Kdo nebude nařízení dodržovat a nebude správně a včas evidovat tržbu, ten riskuje správní kontrolu, správní řízení a následnou pokutu. Jak má být velká? Nepřeháníme, když uvedeme to, že o ní můžeme mluvit jako o pokutě likvidační. Ta nejvyšší je ve výši 500 000 korun českých i uzavření provozovny.

Publikováno: 20. 11. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Milena Navrátilová