Rizika podnikání OSVČ

Pokud jde o pozitiva spojená s OSVČ, tak musíme říci, že láká rychlost a jednoduchost založení, stejně jako nelze zapomínat ani na nízkou cenu placenou za ohlášení živnosti. Jsou však i různá negativa, na která nezapomínat.

Ručení celým majetkem

Ne každý byznys může vždy vyjít. Jsou případy, kdy se podnikání nepovede, což znamená doslova krach. Z něho mohou plynout závazky. Zatímco společnosti s ručením omezením ručí do výše svého kapitálu, tak u OSVČ je tomu jinak. Takový podnikatel ručí celým svým majetkem. Tedy i tím, který je vedený jako jeho osobní, což může být u velkých závazků celkem výrazný problém.

Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění

Kdo se stane OSVČ, ten musí pomyslet na to, že musí každý měsíc zaplatit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V číslech je to několik tisíc korun českých. Proč je to negativum a riziko? Proto, že u minimálních záloh nehraje roli zisk, nebo ztráta. Jednoduše je musíte platit, i když nic nevyděláváte, což může přinášet finanční problémy. Jediným řešením může být pozastavení, nebo zrušení živnosti.

Podnikání nelze přepsat na jinou osobu

Jedním velkým rizikem je i to, pokud osoba podnikající zemře, nebo se například zraní. Zatímco právnické osoby jsou volně přepisovatelné, prodatelné, stejně jako není problém je i zdědit – u OSVČ nic z toho není možné. Daný byznys začíná a končí s konkrétní osobou, která si živnost založila a která ji také ukončí.

Rizika spojená s financemi

Těch je poměrně mnoho. Třeba díky hojně využívaným výdajovým paušálům je často problém dostat v bance půjčku, i když obraty jsou vysoké. Riziko je spojeno také s nemocenskou, která nemusí být v případě nemoci nebo zranění vyplácena vůbec – když není placeno nic navíc. Stejně tak je rizikem stáří, jelikož s ohledem na minimální zálohy není výše důchodu nijak vysoká a tak je logicky vhodné myslet na zabezpečení i jinak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *