Domů » Dotace – jak na ně
Nezařazené

Dotace – jak na ně

Dotace jsou některými kritizovány – jelikož mohou pokřivovat podnikatelské prostředí, zatímco jinými jsou celkem vítány. Pokud spadáte do skupiny číslo dvě, a dotace vás zajímají, podívejte se s námi, jak na ně.

Roli hraje konkrétní program

Pokud jde o dotace. Je třeba vždy sledovat konkrétní vypsanou nabídku dotačních programů a následně popřemýšlet, zda by se některý z nich nedal konkrétně využít ve váš prospěch. Když se podíváme na nejčastěji využívané dotace, tak souvisí třeba s nezaměstnaností – tedy s tím, že zaměstnáte osoby dlouhodobě evidované na úřadu práce. Dále jsou poměrně oblíbené dotační programy, které dokážou přinášet rozvoj v určité oblasti.

Kdo poskytuje peníze?

Zde vás zaujme celková rozmanitost, která se následně pozitivně promítá v celkové nabídce dotačních programů. Jsou dotace, které jdou přímo z Evropské unie. Potom jsou i dotace z České republiky jako celku, nebo z různých regionů, kde jde právě o snahu financovat rozvoj konkrétních oblastí a toto je jedna z efektivních cest.

Projekt a žádost je nezbytností

Jakmile máte jasnou představu, je třeba zpracovat obsáhlý a detailní projekt toho, co máte v plánu. S ním souvisí i podání žádosti o dotace, která bude spojena právě s možností daný projekt lépe financovat. Obvykle o něm rozhoduje příslušná komise, která ho může schválit, může si vyžádat určité doplnění, nebo ho může také zamítnout. Při podávání žádosti nezapomínejte na termíny, které často bývají jasně stanovené a pevně ohraničené.

Vyplácení až po realizaci

I když si chcete žádat o dotace, je dobré vědět, že byste měli mít na financování dostatek svých finančních prostředků. Proč? Jelikož dotace nikdy nejsou vypláceny předem, ale jsou vypláceny až následně. Tedy po realizaci a kontrole, zda je vše podle původních projektů a plánů. Teprve poté jsou uvolněny slíbené a schválené finanční prostředky, které jsou konkrétnímu podnikateli zaslány.

Doporučujeme